Menü Bezárás

A Csodavár-modell

A Rejtett Kincsek Down Egyesület támogatja a fogyatékossággal született gyermekek fejlődését, valamint a társadalmi befogadás, az inklúzió erősítésére fókuszál.

A Csodavár-modell jelenleg két önálló intézményben várja a gyermekeket; Nyíregyházán 2011 óta, Budapesten pedig 2018 márciusa óta.

A modell célja, hogy a kora gyermekkori intervenció elemeit szakmai program és infrastruktúra területén is leköveti. A fejlesztő tereken kívül játszóházak is működnek az intézményeknek, amely nyitott minden család részére. Jelenleg a házakban szolgáltatásokat igénybe vevő fogyatékossággal élő gyermekek aránya mindössze 20%. A nyíregyházi intézmény tevékenységének hatására a városban öt új iskola lett nyitott értelmi fogyatékossággal élő, autista gyermekek részére.

A Csodavár-modell alapvetései:

  • a gyermek születése után, a fogyatékosságra utaló magatartás felismerését követően mihamarabb kerüljön szakemberhez és részesüljön fejlesztésben, hiszen a vizsgálati eredmények alapján ebben az időszakban kiemelkedően jó fejlesztési eredmények érhetőek el
  • a fogyatékossággal élő gyermekek számára szintén kulcsfontosságú, hogy ne szegregáltan, ép társaiktól kvázi izoláltan éljék mindennapjaikat, hanem akár a fejlesztés, akár a szabadidős tevékenység (játszás) egy inkluzív közegben történjen. Az ilyen gyermektípusú közös tevékenység nem csak a fogyatékossággal élő gyermek fejlődésére hat pozitívan, hanem fejleszti a normál fejlődésű gyermek kooperációs és probléma megoldó készségét, kreativitását és empátiáját.
  • az eltérő fejlődésű gyermekek szülei, családtagjai gyakran találkoznak a nehézkes, semmitmondó kommunikációval, ezért a Csodavár-modell már a fejlesztési programok összeállításának kezdetétől törekszik a szülők közérthető tájékoztatására, a későbbiekben pedig a folyamatos kétoldalú kommunikációra és a mindennapos támogatásra.